Ukraina nacionalizē Privatbank

By | December 19, 2016

Ukrainas valdība š.g. 18. decembrī nacionalizēja lielāko Ukrainas komercbanku “Privatbank”, pamatojot to ar nepieciešamību aizsargāt noguldītāju intereses. Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju Ukrainas “Privatbank” īpašnieks bija izsniedzis sev un draugiem kredītus apmērā, kas apdraudēja bankas pastāvēšanu. Ņemot vērā, ka “Privatbank” Ukrainā ir sistēmiska banka un kontrolē vairāk kā 20% no kopējā tirgus, valdība nolēma glābt šo banku. Pagaidām vēl nav zināms kā šī notikumu attīstība ietekmēs “Privatbank” tāda paša nosaukuma filiāli Latvijā, kas ir 11. lielākā kredītiestāde Latvijā. Finanšu un kapitāla tirgus komisija ziņo, ka lēmumu par turpmākajiem pasākumiem attiecībā uz Privatbank pieņems pēc papildus informācijas saņemšanas no Ukrainas kolēģiem.
Ukrainas valdības rīcība nav tikai tās privātā iniciatīva. Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pārstāvji norādījuši, ka “Privatbank” jautājuma sakārtošana ir viena no prioritātēm, lai saņemtu nākamo starptautisko aizdevumu Ukrainas finanšu sistēmas stabilizācijai.

Pirms nacionalizācijas Ukrainas lielākā kredītiestāde “Privatbanka” piederēja miljardieriem Ihoram Kolomoiskim un Genādijam Bogoļubovam. Latvijā “Privatbank” iepriekš izpelnījās ievērību dēļ FKTK piespriestā vairāk kā 2 miljonu eiro sodu par noziedzīgi legalizēto līdzekļu legalizācijas un terorisma apkarošanas likuma nosacījumu pārkāpumiem.