Eiro šobrīd tiek lietots kā valūta 19 ES valstīs un vairākās ne-ES valstīs, t.sk. Andora un Kosova ir pieņēmušas eiro kā nacionālo valūtu. Kopumā visā pasaulē šobrīd aptuveni 175 miljoni iedzīvotāju lieto eiro kā savas valsts oficiālo un vienīgo valūtu.
Kā ir pareizi eiro vai euro?
Lielākās neskaidrības Latvijā parasti rada neizpratne par to, vai mēs drīkstam rakstīt eiro vai tomēr jāraksta euro. Labā ziņa – mēs varam rakstīt abus šo variantus. Pareizi būs gan eiro, gan euro. Saīsinot mēs varam rakstīt eur vai EUR, bet nevaram rakstīt eir. Lai arī visā eirozonā jālieto vienota terminoloģija, tomēr nekas neliedz valsts iekšējām vajadzībām izmantot savu rakstību. Oficiālos dokumentos gan ir jānorāda valūta euro, nevis eiro. Tiesa šāda vajadzība vien radīsies tiem, kas sadarbojas ar ārvalstu klientiem, kā arī valsts oficiālajām iestādēm.
Kas uzrauga eiro?
Eiropas Centrālā banka (ECB) ir galvenā uzraugošā institūcija. Tās padomē darbojas 19 eirozonas valstu nacionālo banku vadītāji, bet papildus tam tai ir vairākas pakļautās institūcijas, kas veic ikdienas darbu. ECB veic eiro izdošanu, kā arī nosaka procentu likmes. Jau vairākus gadus ECB drukā jaunus eiro un atpērk banku sliktos parādus. Argumenti šādai nodarbei ir nepieciešamība nodrošināt eirozonas stabilitāti, bet rezultātā galvenie ieguvēji ir komercbankas un to akcionāri vai īpašnieki, kas var atbrīvoties no sliktiem parādiem. Ilgtermiņā tas nozīmē, ka eiro vērtība samazināsies, bet bankas labi nopelnīs. Tas, kurā brīdī tas notiks nav zināms, taču varam samērā droši apgalvot, ka tas ir tikai laika jautājums. Iespējams, pēc gada, 5, 10 vai 20 gadiem. Arī ASV regulāri drukā jaunus dolārus un parādsaistības sedz šādā veidā, bet nav sabrukušas.
Latviju eirozonā pārstāv Latvijas bankas prezidents Ilmārs Rimšēvics (līdz brīdim, kamēr KNAB viņu neapcitināja).
Jūs varat uzzināt vairāk par dažādiem eiro aspektiem
mūsu mājaslapā – godigseiroieviesejs.lv
vai ES oficiālajā tīmekļa vietnē – https://europa.eu/european-union/about-eu/money/euro_en