ABLV Bank izbeidz savu darbību

By | March 2, 2018

Mazāk kā mēnesi pēc ASV Valsts Kases FINCEN (United States Departmenet of Treasury Financial Crimes Enforcement Network) paziņojuma par 311. paragāfa sankciju iedarbināšanu pret ABLV bank, tā jau ir paziņojusi par savu likvidāciju. FINCEN paziņojums paredzēja, ka bankai turpmāk tiek liegta iespēja tiešā vai pastarpinātā veidā (caur citām bankām) izmantot ASV dolārus. Ņemot vērā, ka ABLV bank lielākie klienti bija no Austrumeiropas (nerezidenti), kam ASV dolāru aprite ir kritiski svarīga, šāds paziņojums gandrīz vai automātiski nozīmēja darbības izbeigšanu.

Reaģējot uz šo paziņojumu, dažu dienu laikā no bankas aizplūda vairāk kā 600 miljoni eiro. Nerezidenti, baidoties par saviem līdzekļiem, pārvietoja naudu uz ciām bankām. Tā rezultātā Eiropas Centrālā banka, izmantojot Latvijas FKTK apturēja naudas plūsmu šajā kredītiestādē un deva dažas dienas laiku, lai nodrošinātu bankas likviditāti, savācot 1 miljardu eiro. Bankas darbinieki darīja visu iespējamo un dažu dienu laikā panāca, ka noguldītāji iegulda aptuveni 400 miljonus eiro un vēl aizņēmās no Latvijas Bankas vairākus simtus miljonu eiro. Diemžēl ar šiem pasākumiem nebija pietiekami, lai savāktu noteiktajā termiņā 1 milardu eiro un Eiropas Centrālā banka pieņēma lēmumu par ABLV darbības izbeigšanu.

Pāris dienas vēlāk pati ABLV bank, baidoties no maksātnespēju administratoru patvaļas, pati paziņoja par likvidāciju. Izvēloties šo variantu, banka pati var izvēlēties maksātnespējas administratoru (apstiprina FKTK), kas nozīmē, ka var likt to kandidātu, kas labāk pārstāvēs īpašnieku intereses.

Minētais piemērs parāda, ka ASV šobrīd ir praktiski neierobežota vara pār Latvijas banku sistēmu. ECB tā vietā, lai aizstāvētu ABLV bank vai vismaz pagarinātu naudas savākšanai nepieciešamo termiņu, rīkojās pilnīgi pretēji. Rezultātā Latvijā kļūs par vienu kredītiestādi mazāk un nerezidentu apkalpošanas sektors kļūs vēl mazāks.

Analītiķi uzskata, ka šāds lēmums ir saistīts, nevis ar ASV vēršanos pret ABLV bank nelikumīgiem darbībām (sadarbība ar uzņēmumiem, kas pastarpināti sadarbojas ar Ziemeļkoreju, korupcija, naudas atmazgāšana), bet ar finanšu darījumu portfeļa pārdali. Nav noslēpums, ka šis sektors ir gana pievilcīgs un arī pašā ASV vairākas teritorijas tiek izmantotas kā beznodokļu zonas dažādu finanšu shēmu īstenošanai un nodokļu optimizēšanai.