Aptur PNB bankas darbību

By | September 4, 2019

2019. gada augustā Eiropas Centrālā banka apturēja PNB bankas (iepriekš Norvik banka) darbību.

Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju Eiropas Centrālā banka, novērtējot PNB bankas, aktīvus uzskatīja, ka to vērtība ir pārāk zema. Jau 2019. gada 11. jūlijā ECB pieprasīja, lai PNB banka palielina pamatkapitālu, dodot laiku līdz 13. augustam. Kad tas netika izdarīts, tika pieņemts lēmums par kredītiestādes darbības apturēšanu.

Interesanti, ka bijušais īpašnieks G. Guseļņikovs plašsaziņas līdzekļiem ir norādījis, ka bankas ieskatā aktīvi tika novērtēti būtiski zemāk nekā to tirgus vērtība. Sekojot šādai interpretācijai, ECB varētu slēgt praktiski jebkuru banku, pirms tam paziņojot, ka hipotētiska scenārija gadījumā bankas kredītu un aktīvu portfeļu vērtība varētu būtiski samazināties. Bankas jaunie īpašnieki, t.sk. ASV dzīvojošais ēģiptiešu miljardieris ieprieš bija izteicies, ka būtu gatavs palielināt PNB bankas pamatkapitālu, bet viņam esot nepieciešams ilgāks laiks. Galarezultātā tas netika izdarīts un bankas darbība tika pārtraukta.

Līdzīgi kā citu kredītiestāžu slēgšanas reizēs galvenie zaudētāji būs lielie noguldītāji, bet parastos iedzīvotājus šīs pārmaiņas būtiski neietekmēs. Runājot par Trasta komercbankas slēgšanu, jau rakstījām, ka vairumam latviešu, kas dzīvo no algas līdz algai nav tik lieli uzkrājumi un banku slēgšana vismaz pagaidām neatstāj ietekmi arī uz komisijas maksām.

Kā iedzīvotāji var saņemt naudu no PNB bankas?

Noguldījumu garantiju likums paredz, ka valsts garantē katra iedzīvotāju noguldījumus ikvienā kredītiestādē līdz 100 tūkstošu eiro apmērā. Tas nozīmē, ka absolūti lielākā daļa iedzīvotāju un daudzi uzņēmumi varēs saņemt visu savu naudu 100% apmērā. Turīgākie, kas bija pamanījušies bankā glabāt lielākas summas, valsts un pašvaldību iestādes, kā arī uzņēmumi, kuriem PNB bankā bija lielākas summas kļūs par kreditoriem un virs šī limita esošos naudas līdzekļus varēs saņemt vēlāk, ja vien tas būs iespējams.

Lai saņemtu savu naudu PNB bankas klientiem ir jādodas uz tuvāko filiāli un jāpiesaka garantētās atlīdzības atmaksa. Šobrīd banka ir uzsākusi noguldījumu atmaksu un 28. augustā tika ziņots, ka atlīdzībās ir izmaksāti jau vairāk kā 94 miljoni.

Naudas pārskaitījumus administrē ASV uzņēmējiem piederošā banka Citadele. Lai saņemtu naudas līdzekļus tiek piedāvātas divas iespējas – a) atvērt kontu Citadele bankā un nauda tiek pārskaitīta uz to vai b) uzrakstīt iesniegumu un aizpildīt nepieciešamos dokumentus, lai naudu saņemtu uz savu kontu kādā citā bankā. Komisijas maksa par jebkuru no šiem pakalpojumiem tiek noteikta standarta apmērā, saskaņā ar bankas Citadele cenrādi.