Eiro priekšrocības un trūkumi

By | July 22, 2015

Eiropas monetārās savienības valūta eiro (euro) šobrīd ir spēkā 20 no 28 ES dalībvalstīm, kurās kopumā dzīvo aptuveni 350 miljoni iedzīvotāju. Paralēli eiro tiek lietots arī Kosovā, Andorā un citā mikrovalstīs, kā arī tai ir piesaistītas daudzu citu pasaules valstu valūtas. Eiro ir arī otra uzkrātākā rezerves valūta pasaulē (uzreiz aiz ASV dolāra).

Eiro valūtas galvenās priekšrocības dalībvalstīm un to iedzīvotājiem

  • ērti norēķini;
  • zemākas aizņemšanās izmaksas indivīdiem, uzņēmumiem un valstīm;
  • mazākas valūtas svārstības;
  • mazinās vajadzība pēc valūtas maiņas darījumiem;
  • iespēja vieglāk salīdzināt cenas.

Eiro ieviešanas trūkumi

Viena no neatkarīgas valsts galvenajām raksturiezīmēm ir sava nacionālā valūta un spēja/iespēja regulēt valūtas kursu atbilstoši valsts vajadzībām. Ieviešot vienotu valūtu šī funkcija tiek nodota Eiropas Centrālajai Bankai, kas rīkojas kopējas eirozonas vai eirozonas spēcīgāko valstu interesēs. Praksē tas nozīmē, ka apstākļos, kad Latvijas ekonomika piedzīvo kritumu, pieaug bezdarbs, bet Vācijā un Francijā viss ir lieliski eiro kurss netiks mainīts. Tajā pašā laikā, ja līdzīgas problēmas piemeklētu iepriekš minētās eiro zonas valstis procentu likmju samazināšana būtu gluži vai nenovēršama.

Vai pievienošanās eirozonai un eiro priekšrocības būs pietiekamas, lai atsvērtu valūtas mīnusus redzēsim laika gaitā. Jāatceras, ka vēl pirms pievienošanās eiro, lats tika pastāvīgi piesaistīts eiro valūtai un kopš tā brīža Latvijas banka ne reizi neizmantoja iespēju izmainīt lata pret eiro piesaistes līmeni, kas varēja samazināt importa apjomus, taču tā jau ir vēsture. Viens gan ir skaidrs, Latvija savas nacionālās valūtas priekšrocības izmantoja salīdzinoši maz un tagad ir nodevusi kontroli pār valūtu citām valstīm un organizācijām, lai arī tīri teorētiski arī mums ir iespēja ietekmēt eiro kursa noteikšanu. Praksē šī teikšana gan ir ļoti niecīga.