Sms krediti un situācijā pēc eiro ieviešanas ātro kredītu tirgū

By | August 18, 2015

Latvijas pievienošanās eiro zonai radīja daudz jautājumus un laika gaitā arī radās daudz atbildes. Neskatoties uz bažām, ka eiro ieviešana liks uzkrist debesīm uz galvas Latvija joprojām pastāv un arī finanšu pakalpojumu tirgū būtiskas izmaiņas nav piedzīvotas. Jau rakstījām, ka eirozonas paplašināšana atviegloja lietas ceļotājiem, hipotekāro kredītu ņēmējiem un uzņēmējiem, kas iepērk izejvielas vai eksportē eiro valūtā. Attiecībā uz mikrokredītiem, sms kredītitiem un ātrajiem kredītiem lata aizstāšana ar eiro Latvijas mērogā neradīja lielas pārmaiņas. Ja iepriekš tika tika piedāvāts aizņemties ar sms līdz 200 latiem, tad pēc valūtas maiņas darījumi tika noapaļoti uz augšu un tagad Latvijas pilsoņiem ir iespējam aizņemties līdz 300 eiro. Lielāki aizdevumi tiek piedāvāti tajās situācijās, kad klients var pierādīt, ka viņa ienākumu apmērs nerada šaubas par iespējām atmaksāt. Tāpat tiek pārbaudīts arī godaprāts un apstākļos, kad ir nācies “sasmērēties” un vārds ir iekļauts parādnieku sarakstos, aizņemties online ir krietni sarežģītāk.

Vai dalība eiro zonā ietekmē iespējas saņemt sms kredītus Rīgā ?

Iespējams, būsiet jau ievērojuši, ka atšķirībā uz darījumiem internetā – nav svarīga atrašanās vieta. Jūs varat iegādāties preci ebay Vācijā, ASV, Lielbritānijā vai pat Ķīnā. Online kredītiem šādi mērogi nav ierasti un aizdevumi parasti tiek piešķirti tikai nacionālās valsts ietvaros. Piemēram, aizņemties Latvijā var tikai pilsoņi, nepilsoņi un pastāvīgie iedzīvotājie (ES pilsoņi ar pastāvīgu uzturēšanās atļauju). Šādi ierobežojumi ir vajadzīgi, lai nepieļautu, ka kredītus ņem ārvalstnieki, kas tos patiesībā  nekad nedomā atmaksāt. Atgūt naudu no šādiem pārrobežu aizņēmējiem būtu krietni sarežģītāk, jo starpinstitūciju sadarbība ne vienmēr ir augstākajā līmenī. Attiecībā uz atrašanos vienas valsts ietvaros nekādi ierobežojumi nepastāv. Pusmūža sieviete Liepājā var aizņemties uz tādiem pat noteikumiem kā jauns vīrietis Rēzeknē vai uzņēmējs labākajos gados Rīgā. Interneta kredītu devējiem neinteresē atrašanās vieta, taču interesē ienākumu apmērs un kredītvēsture. Internetā sms krediti bez bankas starpniecības un ķīlas parādniekiem tiek piešķirti ļoti reti. Pirmkārt, aizdevēji domā, ka tāds cilvēks nav uzticams. Otrkārt, viņi domā, ka tāds cilvēks nav uzticams. Vai Jūs aizdotu naudu kādam, zinot, ka viņš iepriekš ir kavējis parāda atmaksu vai arī vispār neko nav atdevis ? Protams, kreditorus vilina iespējas saņemt 10% un vairāk procentus mēnesī par nelielas summas aizdošanu un soda naudas, ja aizņēmējs kavējas, bet risks nedabūt atpakaļ neko arī vienmēr pastāv.

Šobrīd Latvijas dalība eiro zonā nav ietekmējusi iespējas aizņemties internetā. Gluži pretēji. Pieejamās summas apmērs ir pieaudzis jau tiem cilvēkiem, kas aizņemas pirmo reizi. Galvenā izmaiņa ir tā, ka aktivizējušies ir ārvalstu kreditori par kuriem PTAC brīdina – Creditday, Creditor, Kreditubirza u.c.  Lai arī šie aizdevēji ir saņēmuši licenci patēriņa kredītu sniegšanai kādā citā ES valstī un uzstāj, ka tas dod tiesības aizdot naudu arī Latvijā PTAC norāda uz Latvijas likumdošanu, kas paredz nepieciešamību šādiem uzņēmumiem reģistrēties Latvijā, iegādāties licenci un veikt visas citas nepieiešamās darbības. Attiecībā uz aizņēmējiem šādi brīdinājumi ne vienmēr atrod dzirdīgas ausis. Pirmkārt, nauda ir vajadzīga tūlīt un tagad un, ne visi apstājas pie pirmā atteikuma. Otrkārt, ne visi izvērtē visu informāciju pirms aizņemties internetā.

Lai pasargātu sevi ir svarīgi pirms aizņemšanās iegūt maksimāli precīzu informāciju un aizņemties tikai tad, kad ir patiešām vajadzīgs un ir izpratne, ka naudu tiešām spēsi atmaksāt savlaicīgi. Ja plānojat aizņemties, dariet to atbildīgi.