Par eiro

By | July 3, 2015

euro logoEiro ir kopēja valūta 20 Eiropas monetārās savienības (eirozonas) valstīm (Austrija, Beļģija, Francija,Grieķija, Igaunija, Itālija, Īrija, Kipra, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Portugāle, Sanmarīno, Slovākija, Slovēnija, Somija, Spānija, Vācija), kas sākotnēji tika ieviesta 1999. gadā Piecpadsmit gadus vēlāk, 2014. gada 1. janvāri, eiro tika ieviests arī Latvijā, aizstājot līdz tam spēkā esošo valūtu  – Latvijas latu. Viens eiro sīkāk sadalās 100 centos, nevis 100 eirocentos, kā nereti dzirdams plašsaziņas līdzekļos.

Galvenā loma eiro ieviešanā valūtas  maiņas procesā jau tradicionāli bija Latvijas Bankai, kas ir paziņojusi, ka latu maiņa pret eiro Latvijas Bankā notiks neierobežotu laiku. Ņemot vērā citu valstu pieredzi, lai palīdzētu iedzīvotājiem pierast pie jaunās valūtas pusgadu pirms un pusgadu pēc eiro ieviešanas tika īstenots paralēls cenu atspoguļojums, t.i. preču un pakalpojumu cenas norādot gan latos, gan eiro.

Valūtas maiņas oficiālais kurss: EUR 1 = LVL 0,702804

Par eiro nosaukumu un simbolu

Atbilstoši Eiropas Komisijas lēmumam eirozonas ietvaros eiro ir jāsauc vienā eirovārdā – euro. Tomēr, ņemot vērā atsevišķu dalībvalstu iesakņojušos paradumus un valodas īpatnības, tiek pieļauts sarunvalodā un plašsaziņas līdzekļos lietot arī nedaudz atšķirīgus terminus kā Latvijas gadījumā – eiro. Neskatoties uz iepriekš minēto arī Latvija likumdošanā un normatīvajos aktos eiro tiek rakstīts kā euro (slīprakstā) vai saīsinot EUR. Vērts pieminēt, ka attiecībā uz valūtas nosaukuma lietošanu notika arī publiskas divkaujas, jo Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisija rosināja eiro vietā lietot vārdu eiras. Diemžēl vai par laimi komisijas dalībnieki ar savu ierosinājumu bija nokavējuši gadus 15 un šis lēmums neguva ne sabiedrības, ne valdības atbalstu.

Eiro simbolam par pamatu ir ņemts grieķu valodas burts – epsilons, kas tiek rakstīts līdzīgi kā €, taču ar vienu, nevis divām svītrām. Tiesības uz euro simbolu pieder Eiropas sabiedrībai, kuru juridiski pārstāv Eiropas komisija, taču eiro simbols nav reģistrēts kā preču zīme un to arī nav plānots darīt.

Ikdienā, izmantojot datora klaviatūru (QWERTY tipa) eiro simbolu € iespējams iegūt, izmantojot taustiņu kombināciju: Alt + Ctrl + e [piezīme – + nav jāspiež].